Διαγωνισμός Enercities

Η κλιματική αλλαγή αποτελεί μια έννοια η οποία έχει προστεθεί πλέον στη καθημερινότητα όλων μας και φυσικά των μαθητών. Οι αιτίες και οι επιπτώσεις της πολλές και ποικίλες. Ποικίλες και οι δράσεις που προτείνονται για τον περιορισμό της, ενώ και αυτές καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από τα τα τοπικά χαρακτηριστικά μια περιοχής. Διαφορετικά μέτρα πρέπει να πάρει μια αστική κοινωνία, όπως της Αθήνας ή της Ρόδου και διαφορετικά μια κοινωνία των Λειψών και της Χάλκης.

Σε κάθε περίπτωση η κλιματική αλλαγή, η εξοικονόμηση ενέργειας και οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας αποτελούν γνωστικά και επιστημονικά πεδία τα οποία είναι ιδιαίτερα δημοφιλή μεταξύ των κλάδων των θετικών επιστημών και της μηχανικής, με πολλούς φοιτητές και νέους επιστήμονες να κατευθύνονται προς αυτούς, ενώ αναμένεται αυτή η τάση να συνεχιστεί τα επόμενα χρόνια. Φυσικά η επαρκής γνώση  για τα θέματα αυτά αποτελεί εργαλείο και εφόδιο για κάθε μαθητή, ανεξαρτήτως μελλοντικής σταδιοδρομίας, ώστε να διάγει μια κλιματικά, περιβαλλοντικά και ενεργειακά υπεύθυνη ζωή.

Η βιωματική διδασκαλία και μάθηση θεωρείται η πλέον κατάλληλη μέθοδος. Για αυτό τον λόγο διοργανώθηκε στα Δωδεκάνησα διαγωνισμός ψηφιακού παιχνιδιού (πέρα από τις υπόλοιπες περιβαλλοντικές δράσεις), υποστηρίζοντας έτσι τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να εμβαθύνουν με βιωματικό τρόπο στις παραπάνω θεματικές ενότητες.

Το παιχνίδι EnerCities είναι ένας συνδυασμός μεταξύ ενός απλού παιχνιδιού περιήγησης και ενός παιχνιδιού στρατηγικής

Ο μέσος χρόνος παιξίματος είναι 45 -60 λεπτά.

Το παιχνίδι έρχεται ουσιαστικά να συμβάλλει, μέσω των κανόνων του,στην αφομοίωση και κατανόηση των θεμάτων διαχείρισης της παραγωγής και κατανάλωσης ενέργειας, σε επίπεδοατομικό αλλά και κοινωνικό. Ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα στον παίκτη αυτού να αναλάβει τορόλο του συνδιαμορφωτή της ενεργειακής πολιτικής, καταρχάς στην ηλεκτρονική πόλη του παιχνιδιού και αργότερα στην πόλη που διαμένει.

Στόχος του παιχνιδιού είναι να αναπτύξετε την πόλη σας πληθυσμιακά διατηρώντας ταυτόχρονα μια ισορροπία μεταξύ του επιπέδου οικονομίας, του περιβάλλοντος και της ευημερίας των πολιτών σου.Το παιχνίδι ολοκληρώνεται έπειτα από 100 εικονικά έτη, όταν δηλαδή η ημερομηνία της ηλεκτρονικής πόλης φτάσει στο έτος 2110.

Ο μαθητικός διαγωνισμός πάνω στο ψηφιακό παιχνίδι Enercities (http://www.enercities.eu/), στο πλαίσιο σειράς σεμιναρίων εξοικονόμησης ενέργειας που υλοποιήθηκαν σε Ρόδο, Κω και Κάλυμνο από 10 έως 12-11-14, έλαβε χώρα σε συγκεκριμένες μέρες τόν Μάρτη του 2015, κατά τις δύο τελευταίες ώρες του σχολικού ωραρίου.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ENERCITIES, στο πλαίσιο του προγράμματος ΕΝΕΡΓΕΙΝ, έχουν ως εξής:

1ο βραβείο στην κατηγορία Γυμνασίων:

Σχολείο: ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α  βαθμίδας Ρόδου

Μαθητές:

1. Ντάλλας Χρήστος- ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α  βαθμίδας Ρόδου

2. Λούσι Έντουρτ- ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α  βαθμίδας Ρόδου

3. Τριομμάτης Μιχαήλ- Μηνάς- ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α  βαθμίδας Ρόδου

1ο βραβείο στην κατηγορία Λυκείων:

Σχολείο: 2ο ΓΕ.Λ. Καλύμνου

Μαθητές: