Τράπεζα θεμάτων: η εξέλιξη

Η δημιουργία της τράπεζας θεμάτων για τη Β Λυκείου είναι ακόμα σε εξέλιξη. Οι φήμες τη θέλουν ν' ανοίγει στο τέλος του μήνα. Ωστόσο, παράλληλα ανανεώνεται και η τράπεζα θεμάτων της Α Λυκείου.

H Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ) περιλαμβάνει θέματα για τις προαγωγικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2014-15 της Α΄ και Βʼ Τάξης των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των ΕΠΑΛ, Ημερήσιων και Εσπερινών, της Α΄ και Βʼ Τάξης των Καλλιτεχνικών, Μουσικών και Εκκλησιαστικών Λυκείων, καθώς και της Βʼ και Γʼ Τάξης των Εσπερινών ΓΕΛ. Από αυτά θα κληρώνεται το 50% των θεμάτων στα εξεταζόμενα μαθήματα, όπως αυτά προσδιορίζονται στο Ν. 4186/2013 και στο Ν. 4264/2014.
Οι ειδικοί τύποι Γενικών Λυκείων (Καλλιτεχνικά, Εκκλησιαστικά και Μουσικά), εφόσον δεν υπάρχει ειδική διάταξη καθορισμού της εξεταστέας ύλης των μαθημάτων που εξετάζονται με την Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας, αντλούν θέματα από την τράπεζα θεμάτων του ΓΕΛ ή του ΕΠΑΛ. Για τις αντιστοιχίες όσον αφορά στις τάξεις αυτές, δείτε τον πίνακα στο επισυναπτόμενο αρχείο (για τις αντιστοιχίες της Βʼ Λυκείου θα υπάρξει νεώτερη ανακοίνωση).
Σημειώνεται ότι για το μάθημα «Πολιτική Παιδεία» Αʼ Τάξης Λυκείου για το σχολικό έτος 2014-15 αναπτύσσονται νέα θέματα, λόγω της αλλαγής του διδακτικού εγχειριδίου, τα οποία σύντομα θα αρχίσουν να αναρτώνται.

Για να δείτε τα θέματα: http://exams-repo.cti.gr/geniko-likeio-hmerisio

204073