Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η σχολική μας βιβλιοθήκη δημιουργήθηκε πριν λίγα χρόνια, όταν η καθηγήτρια αγγλικών κα Νίνα Γεωργιάδου ανέλαβε την πρωτοβουλία να μεταφέρει και να ταξινομήσει όσα βιβλία υπήρχαν στο κτήριο της Ψιλιανής (το οποίο έχει εκκενωθεί και χρήζει επισκευών), προκειμένου να διασωθεί από κλοπές και βανδαλισμούς ένας μεγάλος αριθμός βιβλίων του 2ου Λυκείου. Η αίθουσα πάνω από το κυλικείο βάφτηκε, διακοσμήθηκε, ανακαινίστηκε, εμπλουτίστηκε με εκπαιδευτικό λογισμικό, εκπαιδευτικές ταινίες, τηλεόραση, υπολογιστή και ασύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο και σήμερα λειτουγεί ως δανειστική βιβλιοθήκη.

Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί όχι μόνο ως χώρος δανεισμού και ανάγνωσης βιβλίων (με εκατοντάδες τίτλους βιβλίων όλων των κατηγοριών), αλλά είναι εφοδιασμένη και με πολλά επιτραπέζια και εκπαιδευτικά παιχνίδια, για να έχουν οι μαθητές τη δυνατότητα τα περνούν ευχάριστα

και δημιουργικά τα διαλείμματά τους - ιδιαίτερα τις βροχερές μέρες-. Ακόμα, καθημερινά γίνονται πολλά μαθήματα στο χώρο της βιβλιοθήκης, όπου οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εμπλουτίσουν το μάθημα με οπτικοακουστικό υλικό (τηλεόραση, υπολογιστής, εκπαιδευτικά λογισμικά, βιβλία, λευκώματα, χάρτες κ.α), ενώ η βιβλιοθήκη είναι ιδιαίτερα χρήσιμη στους μαθητές, προκειμένου να αναζητούν υλικό για τις ομαδοσυνεργατικές τους εργασίες και τις ερευνητικές εργασίες (project)

biblio3

biblio1