Τοπικός Διαγωνισμός Euso 2017

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε για 2η φορά στα Βόρεια Δωδεκάνησα με ιδιαίτερη επιτυχία στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κω (ΕΚΦΕ) ο τοπικός προκριματικός διαγωνισμός 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών-EUSO 2017.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε εξαιρετικά καλό κλίμα που σε αυτό συνέβαλλαν όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές, οι συνοδοί καθηγητές, η επιτροπή του διαγωνισμού και οι επιτηρητές-αξιολογητές.

Κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει με μία ή δύο τριμελείς ομάδες. Το 2ο ΓΕΛ Καλύμνου συμμετείχε με δύο ομάδες:

1η ομάδα: Λαζαρής Στέλιος, Παντελής Γεώργιος, Φραζή Μαρία

2η ομάδα: Λαζαρής Μιχάλης, Γιαχαλή Αναστασία και Σουλούνιας Νικόλας

και με μία τρίτη ομάδα εκτός συναγωνισμού, δηλαδή τα παιδιά συμμετείχαν κανονικά, βαθμολογήθηκαν αλλά η βαθμολογία τους δε μετράει στην εξέλιξη του διαγωνισμού.

3η ομάδα: Σουλούνια Νομική, Γκιννή Ελευθερία και Ζαχαρίου Μικές.

Συμμετείχαν συνολικά 33 μαθητές από όλα τα Γενικά Λύκεια της Κω και της Καλύμνου. Όλοι οι μαθητές που πήραν μέρος, γνώρισαν τις φυσικές επιστήμες και από την πειραματική σκοπιά. Διαγωνίστηκαν σε τριμελείς ομάδες, ενθαρρύνοντας την συνεργασία μεταξύ των μελών της ομάδας, σε αντίθεση με άλλους διαγωνισμούς που είναι ατομικοί.

Η τελική κατάταξη των τριών ομάδων που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία είναι:

Σχολείο - ομάδα

βαθμολογία

1η θέση

1ο Γενικό Λύκειο Κω ?Ιπποκράτειο? - 1η ομάδα
(Κοκκινοβασίλης Χρήστος, Παπαδάκη Αικατερίνη ? Μαρία, Παπαγεωργίου Βασίλειος)

274/300

2η θέση

2ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου - 1η ομάδα
(Λαζαρής Στέλιος, Παντελής Γεώργιος, Φραζή Μαρία)

266/300

3η θέση

1ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου - 1η ομάδα
(Σβύνος Αντώνης, Ρέβελας Δημήτρης, Ρούσσος Ιπποκράτης)

239/300

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο του Ε.Κ.Φ.Ε. Κω στην πλατεία Ευαγγελίστριας ? Ασφενδιού στην Κω.

Οι δύο πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν, θα εκπροσωπήσουν την περιοχή μας στην τελική φάση του διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 28 Ιανουαρίου 2017, και θα συμμετάσχουν οι μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από τους τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. της Νότιας Ελλάδας. Από τον τελικό διαγωνισμό θα επιλεγεί η μία τριμελής ομάδα μαθητών που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας, στην 15ηΕυρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2017, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Κοπεγχάγη της Δανίας από 7 έως 14 Μαΐου 2017.

Ευχαριστούμε πολύ τον υπεύθυνο ΕΚΦΕ της Κω, κο Παπαδάκη Ιωάννη για την προσπάθεια που κατέβαλλε και φέτος για τη διοργάνωση του διαγωνισμού και τους επιτηρητές - διορθωτές για τον κόπο και την άψογη στάση τους.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και κυρίως στην τρίτη ομάδα που δεν είχε και το δέλεαρ κάποιου επάθλου.

Τα παιδιά προετοίμασαν στη Φυσική η κα Τσιριγώτη Γεωργία, στη Βιολογία ο κος Παντελής Ιωάννης και στη Χημεία ο κος Τριαντάφυλλος Μιχάλης.

Η 1η ομάδα μας συνεχίζει την προετοιμασία για τον Πανελλήνιο διαγωνισμό Euso στην Αθήνα.

Να ευχηθούμε στα παιδιά και τους συναδέλφους καλό κουράγιο και καλά αποτελέσματα.

euso 17 044

Κράτα το