ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

μουσείομουσείο 1

Στο πλαίσιο των Δράσεων για τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών, υλοποιήθηκε μια σειρά επισκέψεων. Η πρώτη περιελάμβανε ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καλύμνου, στην Πόθια, στις 13 Ιανουαρίου 2022. Οι καθηγητές Λαθουράκης Ιωάννης, Κυριακού Πολυξένη και Γέργης Τρύφων, μαζί όλους τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας ξεναγήθηκαν από τον υπεύθυνο του μουσείου και έμαθαν για την ιστορία των ευρημάτων που εκτίθενται εκεί.

Τα ευρήματα ήταν πολλά και οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αυτά, κάνοντας συνεχώς ερωτήσεις στον υπεύθυνο για να μάθουν διάφορες λεπτομέρειες. Αυτά που κέντρισαν κυρίως το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν τα διάφορα αγάλματα, η ομορφιά και το μεγαλείο των οποίων συνεπήραν τους μαθητές μας.

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν από τον υπεύθυνο λεπτομέρειες και για το επάγγελμα του αρχαιολόγου, που ήταν και ο αρχικός στόχος της επίσκεψής μας εκεί.

καρυπηςκαρυπης 1

Η δεύτερη δράση περιελάμβανε ξενάγηση στα θερμοκήπια του κυρίου Καρύπη Χρήστου, που βρίσκονται στο χωριό Βαθύς Καλύμνου, στις 15 Μαρτίου 2022.  Οι καθηγητές Λαθουράκης Ιωάννης, Κυριακού Πολυξένη και Γέργης Τρύφων μαζί με όλους τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στα δύο μεγάλα και ιδιαίτερης ομορφιάς θερμοκήπια του κ. Καρύπη από τον ίδιο και τον γιο του. Γνώρισαν από κοντά πολλά φυτά και έμαθαν λεπτομέρειες για αυτά. Ειδικά το μπόλιασμα των φυτών, που τους έδειξε ο κ. Καρύπης,τράβηξε ιδιαίτερα την προσοχή των μαθητών.

Ο κ. Καρύπης και οι δύο του γιοι είναι γεωπόνοι και έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ρωτήσουν και να μάθουν διάφορες λεπτομέρειες για το επάγγελμα του γεωπόνου, που ήταν και ο αρχικός στόχος της επίσκεψής μας εκεί.

.jpgαεν 1

Η τρίτη δράση περιελάμβανε επίσκεψη στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Καλύμνου, που βρίσκεται στην Πόθια, στις 30 Μαρτίου 2022. Οι καθηγητές Λαθουράκης Ιωάννης, Κυριακού Πολυξένη και Γέργης Τρύφων μαζί με όλους τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στις αίθουσες της σχολής και ενημερώθηκαν από τον διοικητή και τον διευθυντή της σχολής για όλα τα θέματα που έχουν σχέση με το επάγγελμα του πλοιάρχου. Πολλοί μαθητές του σχολείου μας δείχνουν έντονο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο επάγγελμα και έτσι είχαν τη δυνατότητα να θέσουν πολλές ερωτήσεις στον διοικητή, τον διευθυντή, αλλά και σε καθηγητές της σχολής.

Αυτό  που τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν η αίθουσα προσομοίωσης, όπου όλοι τους είχαν την ευκαιρία να γίνουν καπετάνιοι και να έχουν το τιμόνι ενός κανονικού πλοίου (πάντα βέβαια σε συνθήκες προσομοίωσης). Ιδιαίτερης αισθητικής ήταν και η αίθουσα πληροφορικής, που επίσης άρεσε πολύ στους μαθητές μας.

198782