Science and Technology Day

Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «SciCo» (Science Communication), σε συνεργασία με το ίδρυμα της Vodafone, σχεδίασε και υλοποιεί σε πόλεις της Περιφέρειας το πρόγραμμα ?STEMpowering Youth?.

Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο την επιμόρφωση εκπαιδευτικών και τη διάχυση της γνώσης στους μαθητές για την καλλιέργεια δεξιοτήτων, αλλά και την ενθάρρυνση για πειραματικό σχεδιασμό και κατασκευή καινοτόμων εφαρμογών για την επίλυση τοπικών προβλημάτων και ζητημάτων της καθημερινότητας.

H φιλοδοξία του project μεταξύ άλλων είναι να καταλήξει σε κάποιες κατασκευές /προιόντα /prototypes.

Συμφωνήθηκε λοιπόν με τη Vodafone να αναδείξουν τις πιο ενδιαφέρουσες κατασκευές των μαθητών που προέκυψαν από το πρόγραμμα σε ένα event ("Science and Innovation day") που διοργάνωσε η Βρετανική Πρεσβεία μαζί με το Βρετανικό Συμβούλιο στο Innovathens, στην Τεχνόπολη του Δημου Αθηναίων στις 16 Ιουνίου.

Τελικά επιλέχθηκαν οι 4 πιο υποσχόμενες κατασκευές από την κριτική επιτροπή οι οποίες ήταν:

- 3D Printer (Ομάδα Καλύμνου)
- Αυτοματοποιημένο Θερμοκήπιο (Ρόδος)
- Anti-Bump Glasses - Car Alarm (Ξάνθη)

Στο event αυτό οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το project τους σε συγκεκριμένο κοινό με ενδιαφέρον προς το Innovation. Θεωρούμε ότι υπάρχει πιθανότητα οι καλές πρακτικές να αναδεικνύονται ακόμα περισσότερο μέσω παρομοίων event . Η εμπειρία ήταν σίγουρα πολύ ωφέλιμη για τα παιδιά.

Η ομάδα της Καλύμνου αποτελείται από τους μαθητές Καρδούλια Ανδρέα και Καραφύλλη Νικόλα, μαθητές της Α Λυκείου του 2ου ΓΕΛ Καλύμνου και την υπεύθυνη καθηγήτρια- συνοδό Τσιριγώτη Γεωργία, φυσικό του 2ου ΓΕΛ Καλύμνου.

8 5 2017 004 1

Κράτα το

Attachments:
Download this file (INNOVATHENS 2017.pdf)INNOVATHENS 2017.pdf[ ]887 kB

ΜΑΘΗΜΑΤΑ STEM ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

LOGO stempowering-youth-640x428

Απευθύνεται σε μαθητές από 13-16 ετών κι επιδιώκει να φέρει την καινοτομία στην τοπική κοινωνία δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές ν? ανακαλύψουν δεξιότητες και ταλέντα, να γνωρίσουν στην πράξη πώς να φτιάχνουν ή να επεξεργάζονται εφαρμογές STEM, και να εκπαιδευτούν μέσω της διάδρασης και της ενεργητικής μάθησης.

Περισσότερα στο συνημμένο έγγραφο.

Η SciCo

Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός SciCo έχει κεντρικό στόχο την επικοινωνία και διάχυση επιστημονικών θεμάτων στο ευρύ κοινό μέσω καινοτόμων, διαδραστικών και ψυχαγωγικών μεθόδων.

Κράτα το

198264