Ενημέρωση μαθητών για θέματα στοματικής υγιεινής

doctorsmall

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα 13/3 στο 2ο ΓΕΛ Καλύμνου ενημέρωση των μαθητών για θέματα στοματικής υγιεινής μετά από πρωτοβουλία του Οδοντιατρικού Συλλόγου Δωδεκανήσου.

Το σχολείο μας επισκέφτηκαν οι οδοντίατροι κ. Σδρέγας, κ. Σμαλιός και κ. Καλικάντζαρος που υπήρξαν πολύ κατατοπιστικοί και κατάφεραν να κερδίσουν από την πρώτη στιγμή το ενδιαφέρον και την προσοχή των μαθητών, όχι μόνο με τις εισηγήσεις τους αλλά και με το πλούσιο οπτικό υλικό που είχαν ετοιμάσει.

Η ενημέρωση κινήθηκε κυρίως σε 3 θεματικούς άξονες: φυσιολογία δοντιών, τερηδόνα και κανόνες στοματικής υγιεινής ? ουλίτιδα και περιοδοντίτιδα ? κάπνισμα και καρκίνος του στόματος.

Ο Σύλλογος διδασκόντων και η διευθύντρια του σχολείου ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Νίκο Διακογεωργίου, πρόεδρο του Οδοντιατρικού Συλλόγου Δωδεκανήσου, για τη δυνατότητα

ενημέρωσης που παρέιχε στους μαθητές μας.

doctors2small

studentssmall