BRAIINS mobility day 1

27-3-2023: πρώτη μέρα της 4ης κινητικότητας του προγράμματος erasmus BRAIINS. Υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τους εταίρους μας από Ιταλία, Ισπανία και Αυστρία. Ξεκινήσαμε με παιχνίδια γνωριμίας στην αυλή του σχολείου και συνεχίσαμε με την παρουσίαση των project από κάθε χώρα. Το θέμα της συνάντησής μας: Διάχυση του έργου μας στο ευρύ κοινό.

Η Ισπανία ετοίμασε ένα micro-museum για την τεχνητή νοημοσύνη και τις εφαρμογές της, η Ιταλία ένα είδος επιστημονικό πανηγύρι, η Αυστρία παρουσίασε την παραγωγή τεχνητών εικόνων με εργαλεία ΤΝ  και η Ελλάδα εφαρμογές της ΤΝ με τη χρήση του ΝΑΟ για την εκπαίδευση: Ο ΝΑΟ κάνει αριθμητικές πράξεις, ο ΝΑΟ απαγγέλει γρίφους για τις βασικές έννοιες της ΤΝ, γρίφοι που παράχθησαν με τη βοήθεια του Chatgpt, και απαγγελία ποιημάτων χωρίς τη χρήση σημείων στίξης και κατόπιν με τα σημεία στίξης στις θέσεις που επιλέγουν οι μαθητές.

Διαφάνεια1μικρομουσείο-Ισπανία
επιστημονικο πανηγυριαυστρία