Erasmus+ - 2 μήνες Ελλάδα: Σχολείο με πολιτιστική διάθεση

marius_article.jpg

Τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο του 2022 μου επετράπη να περάσω δύο μήνες στην Ελλάδα ως φοιτητής ανταλλαγής μέσω του προγράμματος ERASMUS+. Η διαμονή μου στο ελληνικό νησί της Κάλυμνου ήταν μια μεγάλη εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ.

Σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά για το ελληνικό φαγητό, τον πολιτισμό και το τοπικό σχολείο. Ήμουν τυχερός που με παρέλαβε μια πολύ ωραία και φιλόξενη οικογένεια με καλές γνώσεις αγγλικών. Το σχολείο ήταν τυπικό ελληνικό σχολείο και πολύ μικρό σε σύγκριση με το TGM. Οι δάσκαλοι και οι μαθητές είχαν μια οικογενειακή σχέση, πράγμα που σήμαινε επίσης ότι μπορούσα να ενσωματωθώ πολύ εύκολα. Μου επέτρεψαν να συνεργαστώ με Έλληνες φοιτητές σε έργα με επίκεντρο την «τεχνητή νοημοσύνη». Επιπλέον, έμαθα τα ελληνικά γράμματα και τα βασικά της ελληνικής γλώσσας.

Ένα άλλο highlight της διαμονής μου ήταν το φαγητό και ο πολιτισμός της Καλύμνου. Η οικογένειά μου μαγείρεψε τοπικό και τυπικό ελληνικό φαγητό για μένα. Είχα την ευκαιρία να πάρω μέρος σε σχολικές εκδρομές όπως μια σύντομη εκδρομή στην Κω, ή εκδηλώσεις όπως η Εθνική Εορτή.

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα για μένα ήταν ότι βρίσκομαι στο γραφείο εκμάθησης πληροφορικής και μπόρεσα να λάβω μέρος στις εκπαιδευτικές εκδηλώσεις στη Βιέννη με το laptop μου. Αν και δεν ήμουν παρών στο TGM, μπόρεσα να δουλέψω καλά το μαθησιακό περιεχόμενο και δεν ήμουν σε μειονεκτική θέση σε σύγκριση με τους συμμαθητές μου. Επιπλέον, οι καθηγητές μου από τη Βιέννη με στήριξαν και ήταν ξεκάθαρα πίσω από το έργο.

Μαζί με μια συμμαθήτριά μου από το TGM και την καθηγήτριά μου στα ελληνικά κα Τσιριγώτη Γεωργία, μου επέτρεψαν να δουλέψω σε έργα με το ρομπότ «NAO». Προγραμματίσαμε μια εφαρμογή όπου μπορείτε να επικοινωνείτε με τον NAO στα αγγλικά και να του δίνετε εντολή να εκτελεί δραστηριότητες. Επιπλέον, δημιουργήσαμε ένα βίντεο για το έργο μας.

Συνολικά, η διαμονή μου στο ERASMUS στην Κάλυμνο ήταν μια αξέχαστη εμπειρία. Όχι μόνο βίωσα πολλά, γνώρισα επίσης πολλά για την ελληνική κουλτούρα και ιστορία και έκανα πολλούς νέους φίλους με τους οποίους ελπίζω να μείνω σε επαφή για μεγάλο χρονικό διάστημα.

(Άρθρο από: Marius Thaler)

203641