ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Παρατηρείται και στη χώρα μας μια έξαρση φαινομένων διαδικτυακού εκφοβισμού  που πλήττει και την ηλικιακή ομάδα των μαθητών λυκείου. Ο διαδικτυακός εκφοβισμός μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρές συνέπειες στη ζωή των θυμάτων, να επηρεάσει την αυτοεικόνα τους, να επιφέρει ψυχικές και σωματικές διαταραχές και να οδηγήσει σε κοινωνική απομόνωση. Ειδικότερα, όταν αφορά σε μαθητές, οι συνέπειες από εκφοβιστικές ενέργειες επιδρούν αρνητικά στις σχέσεις με τους συμμαθητές τους, στην σχολική τους ζωή και επίδοση. Υπ’ αυτό το πρίσμα, το σχολείο μας αποφάσισε να αναλάβει την εκπόνηση δράσεων με στόχο τη γενική ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε ζητήματα ηλεκτρονικού εκφοβισμού καθώς και στην υιοθέτηση από μέρους τους νέων συνηθειών που θα οδηγήσουν σε αποστασιοποίηση από ενέργειες ηλεκτρονικού εκφοβισμού αλλά και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, για να διαχειριστούν αποτελεσματικά ενδεχόμενες ενέργειες εκφοβισμού τους.

Η δράση ξεκίνησε με την προβολή της ταινίας cyberbully 2015, ώστε να δοθεί έναυσμα για προβληματισμό και συζήτηση με τους μαθητές, https://www.youtube.com/watch?v=euoFwML2mCc.

Ακολούθησε ενημέρωση από τη Σύμβουλο Σχολικής Ζωής σχετικά με τις μορφές που μπορεί να πάρει ο διαδικτυακός εκφοβισμός και μοιράστηκαν ερωτηματολόγια που αφορούσαν τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Η στατιστική μελέτη έγινε σε συνεργασία με τους μαθητές και ακολούθησε ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με τα ευρήματα. Οι μαθητές έδειξαν έκπληξη και προβληματισμό σχετικά με κάποια ευρήματα. Ειδικότερα, δεν εντυπωσιάστηκαν από το ότι το 100% των ερωτηθέντων γνώριζαν κάποια περίπτωση διαδικτυακού εκφοβισμού στο περιβάλλον τους, αλλά τους προκάλεσε έκπληξη ότι το 66% δήλωσε πως έχει βιώσει διαδικτυακό εκφοβισμό και το 40% ότι έχει κάνει. Ακολούθησε συζήτηση για τις συνέπειες αυτών των ενεργειών στα θύματα, για τους παράγοντες που οδηγούν εφήβους σε τέτοιες εκφοβιστικές δραστηριότητες και διατυπώθηκαν προτάσεις για τη διαχείριση τέτοιων περιστατικών και την ορθή χρήση του διαδικτύου.

Ερωτηματολόγιο  1

cyberbullying

Πραγματοποιήθηκε επίσης ενημέρωση από την κ. Σπανάκη Α., σχολική ψυχολόγο, παιδοψυχολόγο και ψυχοθεραπεύτρια, σχετικά με την αύξηση του φαινομένου του διαδικτυακού εκφοβισμού και την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Οι μαθητές διατύπωσαν ερωτήματα και πληροφορήθηκαν για τον ορθό τρόπο αντιμετώπισης τέτοιων προβλημάτων. Η δράση ολοκληρώθηκε με ερωτηματολόγια στα οποία οι μαθητές δήλωσαν πως έμειναν πολύ ικανοποιημένοι και ωφελήθηκαν από την ενημέρωση...

Ερωτηματολόγιο 2