3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Έτσι και το σχολείο μας αποφάσισε να υιοθετήσει αυτό το μήνυμα και να προσφέρει στους μαθητές του τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε όποια ομάδα θέλουν (ποδοσφαίρου, μπάσκετ ή βόλει), χωρίς το άγχος του ανταγωνισμού για τη νίκη, μόνο για τη χαρά του ομαδικού παιχνιδιού και της συμμετοχής. Επισκεφθήκαμε το δημοτικό στάδιο Καλύμνου κι εκεί επιδόθήκαμε, μαθητές και κάποιοι καθηγητές, σε αθλητικά παιχνίδια. Στο χώρο του σταδίου συναντηθήκαμε με το 2ο Γυμνάσιο Καλύμνου και τα παιδιά των δύο σχολείων έπαιξαν μαζί και σε μεικτές ομάδες.

apofoithsh 011eratosthenis 016eratosthenis 041eratosthenis 075basket

Attachments: