ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Το Διαδίκτυο είναι ένας καινούριος κόσμος (για τους παλιότερους) που περνάμε ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας. Ενώ όμως στον πραγματικό κόσμο οι κανόνες συμπεριφοράς είναι γνωστοί σε όλους, στον ψηφιακό κόσμο το σκηνικό είναι τελείως διαφορετικό. Συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε την ταχύτητα και την έκταση διασποράς μιας οποιασδήποτε είδησης, ενός σχολίου ή μιας ανάρτησης είτε σε μορφή κειμένου είτε φωτογραφίας ή βίντεο.

Οι κανόνες στο διαδίκτυο δεν έχουν θεμελιωθεί ακόμα και δεν έχουν γίνει μέρος της κοινωνικής μας συμπεριφοράς. Για την προσπάθεια αυτή να δημιουργηθεί ένας ασφαλέστερος ψηφιακός κόσμος για όλους μας, και κυρίως για τους νέους μας που είναι στην αρχή της επέκτασης του ψηφιακού αυτού κόσμου σε πολλούς τομείς της ζωής τους, δημιουργήσαμε μια σχολική εκδήλωση για ένα αφαλέστερο διαδίκτυο.

Στους μαθητές παρουσιάστηκε (κατά τμήμα ή κατά τάξη) μια ταινία με τον τίτλο "Tagged", που μέσα σε 20 περίπου λεπτά καταφέρνει να θίξει τα βασικότερα προβλήματα του ψηφιακού κόσμου:

Κυβερνοεκφοβισμός (cyberbullying)

Sexting

Ψηφιακή φήμη

Ακολούθησε προβολή ενημερωτικών ppoint που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές και συζήτηση για τα θέματα αυτά και κάποιες συμβουλές για τους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να χειριστούν τα προβλήματα αυτά.

Μπορείτε να δείτε τα βασικά σημεία στο επισυναπτόμενο αρχείο και την ταινία εδώ

196264