Κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού στα σχολεία της Καλύμνου

Όλοι μας γνωρίζουμε πόσο έντονο είναι το πρόβλημα των σκουπιδιών στην Κάλυμνο, με δεδομένο ότι -δυστυχώς- δεν υπάρχει ακόμα καμιά υποδομή για εναλλακτικούς τρόπους διαχείρισής τους, πιο φιλικούς προς το περιβάλλον (πέρα από τη μονάδα βιολογικού καθαρισμού). Ειδικά στον τομέα της ανακύκλωσης, οι κάτοικοι της Καλύμνου έχουν  τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν μόνο ηλεκτρικές συσκευές και μπαταρίες, ενώ δεν υπάρχει η δυνατότητα ανακύκλωσης υλικών όπως το πλαστικό, το αλουμίνιο, το χαρτί ή το γυαλί. Χάρη σε μια αξιόλογη προσπάθεια της Ένωσης Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, πολλά σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης -ανάμεσα στα οποία και το λύκειό μας- προμηθεύτηκαν ειδικούς σάκους συλλογής χαρτιού, που θα στέλνονται στην Αθήνα για ανακύκλωση.Ο πρόεδρος της Ένωσης Γονέων κος Μαγκούλιας Ποθητός δήλωσε πως η πρωτοβουλία αυτή έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών στον τομέα της ανακύκλωσης, ενώ ως ανταμοιβή τα σχολεία θα λαμβάνουν από την εταιρία ανακύκλωσης σχολικά έντυπα.

Συγκεντρώστε λοιπόν παλιά βιβλία, τετράδια, περιοδικά, έντυπα, χαρτόκουτες και φέρτε τα στον ειδικό σάκο συλλογής χαρτιού στο σχολείο μας!

Recycle reuse reduce

196256