ΘΕΑΤΡΙΚΟ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή 22/3 οι μαθητές, στα πλαίσια εορτασμού της 25ης Μάρτη, παρουσίασαν το θεατρικό "Το κινητό του Θέμελη". Η ιστορία διαδραματίζεται στη σημερινή εποχή, όπου παρακολουθούμε μια ομάδα μαθητών, που πραγματοποιούν εκπαιδευτική επίσκεψη σε ένα μουσείο της Αθήνας. Εκεί, στην αίθουσα των ηρώων του 1821, ο Θέμελης ξεχνά το κινητό του

. Επιστρέφοντας κρυφά στο μουσείο για να το πάρει, θα έχει μια συγκλονιστική εμπειρία, που θα του αλλάξει ριζικά τη γνώμη που έχει για το μάθημα της ιστορίας: αγάλματα και πορτρέτα θα ζωντανέψουν, θα συνομιλήσει με την Φιλική Εταιρεία, τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη, απελπισμένες γυναίκες από το Μεσολόγγι, θα δει να συνεδριάζουν οι Μεγάλες Δυνάμεις και θα φτάσει έξω από το παλάτι του Όθωνα, το 1843, όταν ο λαός διεκδίκησε σύνταγμα. Ο Θέμελης θα καταλάβει πως η ιστορία είναι κομμάτι της ζωής μας και πως η γνώση του παρελθόντος μας βοηθά να κατανοούμε και τα γεγονότα του παρόντος. Άλλωστε, το αίτημα για ελευθερία και για εθνική κυριαρχία, δυστυχώς, παραμένει πάντα επίκαιρο....

giorth1

giorth2